Yazılar

Çiftçilerin bulutla kaplı alanları görmelerine yardımcı olacak yapay zeka

Cornish’li bir startup, kasvetli gökyüzü altında Birleşik Krallık’ın yüzeyinin nasıl göründüğünü tahmin etmek için yapay zeka kullanan bir teknik geliştirdi.

Uydu teknolojisi, çiftçilerin ürünlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için tarım sektörünü hedefliyor.

Bulut, çoğu zaman, nerede ve ne zaman tohum ekeceklerini veya gübre uygulayacaklarını bilmeleri için toprağı görmelerini engeller.

Aspia Space’in teknolojisi, tüm hava koşullarında alanların net bir sentetik görüntüsünü üretebilir.

Penryn merkezli şirket, bu yaz Newquay’den roket fırlatmaya başlayacak olan Spaceport Cornwall çevresinde inşa edilen yeni uzay ekonomisinden yararlanmayı umut eden bir grup operatörden biri.

Yeni uzay teknolojisi merkezi ‘son derece heyecan verici’
İngiltere bilim bakanı İngiltere uzay stratejisini başlattı
RAF adamı Pasifik üzerinde Virgin uzay roketini serbest bıraktı
Bu sayfanın üst kısmındaki video, gri bir günde tipik bir Güney Batı manzarasının nasıl görünebileceğinin öncesi ve sonrası örneğini ve ardından açık bir gökyüzü olsaydı nasıl görünmesi gerektiğini gösterir.

Medya başlığı,
2020’nin mevsimleri boyunca İngiltere’nin yüzeyinin değiştiğini görün
Aspia’nın patentli algoritması, uyduda iki türe dayanır.

Bunlardan biri, zemini optik dalga boyları olarak adlandırılan – gözlerimizin de duyarlı olduğu ışık türü – gören Avrupa Birliği’nin beygir gücü Sentinel-2 uzay aracıdır.

Resimleri sezgiseldir ve analiz edilmesi kolaydır – Birleşik Krallık’ta sık görülen bir durum olan zemin bulut tarafından boğulmadıkça.

Ancak başka bir AB uydusu olan Sentinel-1, yerin haritasını çıkarmak için radar kullanıyor. Mikrodalga emisyonunun bulutları delme konusunda hiçbir sorunu yoktur. Gerçekten de Sentinel-1, geceleri karanlıkta yüzeyi bile görecek.

Bununla birlikte, bu tür gözlemin zorluğu, çok teknik olması ve yorumlamak için gerçek beceri ve uzmanlık gerektirmesidir.

Medya başlığı,
Algoritma, Humberside’ın bulutlu bir görünümüne uygulandığında tüm alanlar görünür hale gelir.
Aspia, algoritmasını radar yansımalarını yorumlamak ve bunları sentetik bir optik görüntüye dönüştürmek için eğitti.

Bu, bu yıl mahsul performanslarını değerlendirmek isteyen bir çiftçi için, büyüme mevsimi boyunca tarlalarının bulutsuz bir avuç Sentinel-2 fotoğrafını çekmek yerine, artık her seferinde Sentinel-2 benzeri bir görüntüye sahip olabilecekleri anlamına geliyor. radar uydusu tepeden geliyor.

İngiltere’de, bu haftada birkaç kez olabilir.

Hertfordshire Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Aspia’nın kurucu ortağı Jim Geach, “Açık olmak gerekirse, gördüğünüz şey bir tahmindir” diye açıklıyor.

“Yaptığımız şey, tüm Sentinel-2 bantlarını (renkleri) taklit etmek. Ve sonra bunları, gerçek görüntülere sahip olsaydınız kullanacağınız şekilde kullanabilirsiniz.”

Aspia şimdi, yaklaşımın onlar için nasıl işe yarayacağını görmek için potansiyel müşterilerle çalışıyor.

Geoff Smith, bir Dünya gözlem danışmanı ve Sentinel-2 görüntülerinin yoğun bir kullanıcısıdır. Teklifin ilgisini çekti, ancak iki farklı uydu gözlemi türünün bu şekilde faydalı bir şekilde bağlanabileceğine ikna edilmesi gerekiyor.

“Optik ve kısa dalga kızılötesi renk, pigmentler, kimyasal bileşim vb. ile ilgilidir, mikrodalgalar ise yüzey pürüzlülüğü ve yapısı ile ilgilidir. Örneğin, bir buğday tarlası hasat için olgunlaştıkça renk değiştirir, ancak yapısı ve pürüzlülüğü kalır. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu