Yazılar

Ford, 2022 ve 2026 Arasında Elektrikli Araç Üretimine 50 Milyar Dolar Harcamayı Planlıyor, Yeni Yapıyı Açıklıyor

Ford Çarşamba günü yaptığı açıklamada, emisyonsuz araç üretimini hızlandırdığı için geleneksel ve elektrikli otomobil operasyonları için ayrı işler oluşturduğunu duyurdu.

Ford hisselerini keskin bir şekilde yükselten plana göre, geleneksel içten yanmalı operasyonlar “Ford Blue” olarak bilinirken, elektrikli araç (EV) ürünleri “Ford Model e” ile çalıştırılacak.

Yeniden yapılanma önemli olmakla birlikte, her iki operasyonu da aynı kurumsal çatı altında tutuyor ve Wall Street’te spekülasyon yaratmış olan potansiyel bir bölünmeyi önlüyor.

İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, “Eski organizasyonumuz bizi geride tutuyor” dedi. “Değişmek zorundaydık.”

Ford, niyetin EV girişimine “bir start-up’ın odak ve hızını” vermek olduğunu söylerken, geleneksel işletme olgun bir işletmenin zorluklarını aşmaya, “amansızca maliyetlere saldırmaya, operasyonları basitleştirmeye ve kaliteyi iyileştirmeye” çalışacak.

İki girişimin her biri ayrı yönetici liderliğine sahip olacak ve kendi finansal sonuçlarını rapor edecek. Her iki şirketin de merkezi Michigan’ın midwestern eyaletinde bulunmaya devam edecek.

Bu hareket, Elon Musk liderliğindeki Tesla’nın başarısının ardından endüstri EV’leri takip etmek için sert bir şekilde dönerken, geleneksel bir otomobil üreticisi tarafından yapılan en son duyuru.

halka arz yok

Farley, geçen ay yaptığı açıklamalarda, elektrikli araç ve içten yanmalı ünitelerin işletilmesini tedarik zinciri, ürün geliştirme ve hatta iş “ritmi” açısından “temelde farklı” olarak tanımlamıştı.

hortum yorumları olası bir yan ürün spekülasyonuna yol açtı. Farley, ancak Ford’un kısmen şirketin sermayeye yeterli erişimi olduğu ve halka arzdan ek fonlara ihtiyaç duymadığı için ilk halka arzına karşı çıktığını söyledi.

Farley, “Hayır, Model e’yi üretmiyoruz” dedi. “Çünkü kurduğumuz yapılar aslında onu bir yan üründen daha güçlü kılıyor.”

Yöneticiler, EV şirketinin endüstriyel bilgi birikimine erişimden yararlanacağını ve geleneksel iş dünyasının daha yeni teknolojilerden gelişeceğini söyledi.

Üçüncü bir bölüm olan Ford Pro, ticari müşterilere hizmet verecek.

EV’lere geçişin ortasında Mercedes, kamyon bölümünü elden çıkarırken, Volkswagen, elektrifikasyon stratejisini finanse etmek için Porsche işini borsada listeleme planlarını açıkladı.

Renault, sonbaharda, başka bir ülkede yer alacak içten yanmalı bölümü dışında, Fransa’daki EV bölümü ile yeni bir yapı sunacağını söyledi.

Ford’un ABD’deki büyük rakibi General Motors da elektrikli araç modellerine devasa yeni yatırımları duyurdu, ancak şimdiye kadar kurumsal yapısında benzer bir yenilemeyi açıklamadı.

iSeeCars.com analisti Karl Brauer, “Bu hareket, içten yanmalı aktarma organlarından elektrikli araçlara geçiş yapan her geleneksel otomobil üreticisinin ikili doğasını temsil ediyor” dedi.

Şirketin vizyonu, her iki birimin de faydalarını elde etmektir, ancak Brauer, “bu bölümleri ne zaman birleştireceğinizi ve ne zaman ayrı tutacağınızı bilmek anahtar olacaktır” dedi. “Ve ayrı kar ve zarar tablolarıyla, hepimiz izliyor olacağız.”

Daha Fazla Harcama

Yöneticiler, 2021 ile 2025 yılları arasında 30 milyar dolar (kabaca 2,27,985 rupi) yatırım yapma planına kıyasla, 2022 ile 2026 arasında 50 milyar dolar (kabaca 3,79,975 sterlin) harcama öngörerek elektrikli araçlara daha agresif harcamaların sinyalini verdi.

Ford ayrıca bazı operasyonel ve finansal hedeflerini de yükseltti. Şirket şimdi 2026 yılına kadar küresel hacimlerin yaklaşık üçte biri olan iki milyon EV üretmeyi ve 2030 yılına kadar yarıya yükselmeyi bekliyor.

Şubat ayında Ford, elektrikli araçların 2030 yılına kadar ürün karışımının en az yüzde 40’ını oluşturacağını söyledi.

Ford’un hisseleri öğleden sonra ticaretinde yüzde 8.3 artışla 18.09 dolara (kabaca 1.370 Rs) yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu