Yazılar

Ukrayna’ya bağışlanan milyonlarca Bitcoin

Kripto para analistleri, şimdiye kadar anonim Bitcoin bağışları yoluyla Ukrayna savaş çabalarına en az 13,7 milyon dolar (10,2 milyon sterlin) bağışlandığını söylüyor.

Bir blok zinciri analiz şirketi olan Elliptic’teki araştırmacılar, Ukrayna hükümetinin, STK’ların ve gönüllü gruplarının Bitcoin cüzdan adreslerini çevrimiçi olarak tanıtarak parayı artırdığını söylüyor.

Şimdiye kadar 4.000’den fazla bağış yapıldı ve bilinmeyen bir bağışçı bir STK’ya 3 milyon dolar değerinde Bitcoin hediye etti.

Ortalama bağış 95 dolar.

Cumartesi öğleden sonra, Ukrayna hükümetinin resmi Twitter hesabı bir mesaj yayınladı: “Ukrayna halkının yanında olun. Şimdi kripto para bağışlarını kabul ediyorum. Bitcoin, Ethereum ve USDT.”

Sekiz saat içinde Bitcoin, Ether ve diğer madeni paralarda 5,4 milyon dolar toplayan iki kripto para cüzdanının adreslerini yayınladı.

Araştırma, Çin yasağından bu yana Bitcoin daha az yeşil
Rusya’nın kanunsuz korsanları Ukrayna’ya yapılan saldırıya katıldı
Ukrayna Dijital Bakanlığı, son bağış çağrısının “Ukrayna silahlı kuvvetlerine yardım etmek” olduğunu, ancak paranın nasıl harcanacağı konusunda ayrıntı vermediğini söyledi.

Elliptic’in kurucusu Tom Robinson BBC’ye şunları söyledi: “Bazı kitle fonlaması ve ödeme şirketleri Ukrayna ordusunu destekleyen gruplara bağış yapılmasına izin vermezken, kripto para birimleri güçlü bir alternatif olarak ortaya çıktı.”

Medya başlığı,
Kripto para birimleri paranın geleceği mi?
Cuma günü, bağış toplama platformu Patreon, 2014’ten beri çatışma bölgelerindeki Ukrayna kuvvetleri için para toplayan Ukraynalı bir STK olan “Come Back Alive” için bağış sayfasını askıya aldığını duyurdu.

Patreon, sayfanın şirketin politikalarını ihlal ettiğini belirterek, “Patreon’un silahları veya askeri faaliyetleri finanse etmek için kullanılmasına izin vermiyoruz” dedi.

Cryptocurrency fon toplama, dünyadaki modern çatışmaların giderek daha belirgin bir parçası haline geliyor.

Dolandırıcılar, şüpheli olmayan kullanıcıları kandırarak Ukrayna’daki mevcut durumdan da yararlanıyor gibi görünüyor.

Elliptic, en az bir sosyal medya gönderisinin bir STK’dan gelen meşru bir tweet’i kopyaladığını, ancak yazarın Bitcoin adresini muhtemelen kendi adreslerinden biri ile değiştirdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu