Yazılar

Yeni Araştırma, Dünya’nın En Yakın Kara Deliğine İlişkin Önceki Bulguyu Çürütüyor, Var Olmadığını Belirtiyor

2020’de bir gökbilimci ekibi, Dünya’ya en yakın kara deliği tespit ettiklerini iddia etti. Bulgular daha sonra diğer bilim adamları tarafından sorgulandı.

Şili merkezli Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) gökbilimciler, HR 6819 sisteminde, sadece 1000 ışıkyılı uzaklıkta, Dünya’ya en yakın kara deliği keşfettiklerini iddia ettiklerinde büyük heyecan yaşandı. Ancak diğerleri bulgulara itiraz etmişti. Şimdi, bulgulardan şüphe duyanların doğru olduğu anlaşılıyor. Uluslararası bir bilim adamları ekibi tarafından yapılan araştırma, HR 6819’da bir kara deliğin varlığını çürüttü. Araştırmaya Belçika’daki KU Leuven’den Abigail Frost öncülük etti. Orijinal çalışma, ESO astronomu Thomas Rivinius tarafından yönetildi.

Orijinal araştırmaya göre, HR 6819’un üçlü bir yıldız sistemi olduğu söyleniyordu – bir yıldız bir kara deliğin yörüngesinde ve başka bir yıldız geniş bir yörüngede. Bununla birlikte, o sırada aynı üniversitede doktora adayı olan Julia Bodensteiner, sistemin yalnızca iki yıldızı olabileceğini ve sonucun bazen “yıldız vampirizmi” olarak adlandırılan bir fenomen nedeniyle bir yanlış kimlik vakası olabileceğini söylemişti. , bir yıldızın sıyrılıp diğerinin kütlesinin çoğunu emmesi anlamına gelir.

Bu çelişkileri göz önünde bulundurarak, üç gökbilimci – Rivinius, Bodensteiner ve Frost – HR 6819’u incelemek ve hangi açıklamanın en doğru olduğunu bulmak için güçlerini birleştirmeye karar verdiler.

Bir ESO raporu, Rivinius’un hepsinin sistemin iki ışık kaynağına sahip olduğu konusunda hemfikir olduklarını söylediğini, bu nedenle soru, çizgili yıldız senaryosunda olduğu gibi birbirlerinin yörüngesinde mi yoksa kara delik senaryosunda olduğu gibi uzakta mı olduklarıydı.

Orijinal araştırma için, Rivinius nispeten küçük bir teleskopa güvenmişti, ancak yeni ekip araştırmaları için ESO’nun Çok Büyük Teleskop ve Çok Büyük Teleskop Girişimölçerinden veri almaya karar verdi. Güçlü enstrümanların kullanılması yardımcı oldu. Ekip, HR 6819’da dar bir yörüngede sadece iki yıldız olduğunu ve kara delik olmadığını buldu.

Frost, bu bulguların resmi tamamladığını ve HR 6819’un kara deliği olmayan bir ikili sistem olduğu sonucunu çıkarmalarına izin verdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu